Cholestaza

Niepożądane działanie metaboliczne. Na podstawie wieloletnich obserwacji grupy 60 osób leczonych dużymi dawkami steroidów anabolicznych stwierdzono zmniejszenie zawartości a-lipoprotein, podczas gdy estrogeny tę frakcję lipoprotein na ogól zwiększają. Frakcja fj-lipoprotein nie zmienia się, lub też się zwiększa. Stosunek stężeń a- do fi-Sipoprotein maleje,

W wyniku cholestazy powodowanej przez androgeny stężenie cholesterolu często zwiększa się, odwrotnie zachowują się fosfolipidy [8], Nie jest to jednak działanie stałe i zależy ono od okresu stosowania i dawki leków, niekiedy po kilkumiesięcznym leczeniu po okresie hiperchoieste- rolemii stężenie cholesterolu we krwi się zmniejsza.

Estrogeny często zwiększają frakcję a-Iipoprotein i podawane w dużych dawkach zmniejszają stężenie cholesterolu we krwi. Dotyczyć to może osób z chorobą wieńcową i hipercholesterolemią. Po odstawieniu leków zmiany te znikają.

Androgeny wyraźnie nasilają biosyntezę białek, np. zwiększa się zawartość białka transportowego kortyzolu, immunoglobuliny powstające pod wpływem szczepień pojawiają się w większych ilościach, podobnie mioglobina i białka skóry.

Wpływ androgenów na przemianę węglowodanów u osób z cukrzycą nie jest dobrze określony. Podawanie preparatów androgenowych i steroidów anabolicznych nie zmienia tolerancji na glukozę, natomiast pro- gestageny używane jako doustne środki antykoncepcyjne, upośledzają tolerancję węglowodanów i zwiększają glikemię mimo jednoczesnego pobudzenia wydzielania insuliny.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>