CHOROBY UMYSŁOWE I NERWOWE CZĘŚĆ 2

Objawy chorobowe w obrębie kobiecych części rodnych spostrzegane czasem u histeryczek polegają na zwiększeniu się wydzieliny śluzowej z powodu natury nerwowej, na występowaniu obfitych krwawień miesięcznych oraz rozmaitego rodzaju zaburzeń ruchowych i czuciowych (parcie na mocz, parcie na stolec), w następstwie zbytniej pobudliwości układu nerwowego mięśniówki pęcherza moczowego lub prostnicy. Związek między skargami histeryczek a cierpieniem kobiecym, istniejącym rzeczywiście, może być jednak bardzo luźny lub też nie istnieć wcale. Nie można też zapominać o tym, że nadmiernie wrażliwa chora może pewne objawy odczuwać bardzo silnie albo tłumaczyć sobie występowanie ich w sposób opaczny przez zwracanie na nie nadmiernej uwagi i rozbudowanie na tym tle całego zespołu objawów psycho- neurotycznych.

Organiczne choroby ośrodkowego układu nerwowego (rdzeń, mózg) mogą być również przyczyną zmian patologicznych w obrębie kobiecych narządów rodnych, akkolwiek takie schorzenie, jak wiąd rdzenia (tabes dorsalis), jest zjawiskiem u kobiet rzadziej spotykanym niż u mężczyzn, wpływ jego na żeńskie części płciowe nie ulega jednak w pewnych przypadkach wątpliwości. Przejawia się to niekiedy w postaci napadów wiądowych (crises tabeticae)} dotyczących rozmaitych miejsc układu płciowego kobiety. Te chorobliwe stany polegają bądź to na występowaniu napadowego uczucia podrażnienia płciowego, połączonego ze wzwodem łechtaczki i odpływem pewnej ilości śluzowej wydzieliny z gruczołów przedsionkowach (crises cliłoridis) pochwy, bądź na napadach bólów: a) w okolicy sromowo-pochwowej, wskutek skurczów mięśni miednicy malej, b) w obrębie macicy (crises ułerinae), wskutek skurczów jej mięśni gładkich, c) jajników (crises ovariales) albo w obrę- ie miednicy małej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>