Magnez odgrywa istotną rolę w aż trzystu procesach enzymatycznych zachodzących w ludzkim organizmie

Od dawna wiadomo, że w rejonach, gdzie woda jest „twarda”, rzadsza jest zapadalność na wieńcówkę w porównaniu z rejonami, gdzie woda jest „miękka”. Kojarzy się ten fakt z większą zawartością magnezu w twardej wodzie. Magnez odgrywa istotną rolę w aż trzystu procesach enzymatycznych zachodzących w ludzkim organizmie. Jego niedobór wpływa na podwyższenie ciśnienia krwi, a dodanie pewnej jego ilości do diety pacjentów z nadciśnieniem okazuje się mieć działanie lecznicze. We krwi zwierząt z niedoborem magnezu stwierdza się bardzo wysoki poziom „niedobrych” tłuszczów przyspieszających miażdżycę. Jeżeli z diety szczura wyeliminuje się magnez, to w krótkim czasie ma objawy arytmii serca zagrażającej życiu. Czy jednak obserwacje prowadzone na zwierzętach można ot tak wprost odnieść do ludzi, nie jest do końca jasne.

W jakim stopniu można je wykorzystać? Jeżeli ktoś ma powody przypuszczać, że ma niski poziom magnezu (na przykład używana przez niego woda pitna jest „miękka” albo stosuje leki moczopędne, co oznacza, iż magnez jest wydalany z moczem, lub bierze antybiotyki z grupy aminoglikozydów), powinien przep-rowadzić badanie krwi na jego zawartość. Jeżeli jest rzeczywiście niska, należy go uzupełniać – jest dostępny w postaci tabletek. Warto też wiedzieć, że pewne składniki pokarmowe, na przykład tłuszcz, cukier, sól, fosforany i witamina D, zwiększają zapotrzebowanie na magnez. Również regularne picie dużych ilości alkoholu może powodować wydalanie magnezu z moczem i prowadzić do jego niedoboru. Jeśli kogoś to dotyczy, powinien dostawać uzupełniające dawki magnezu.

Pamiętam, że gdy byłem dzieckiem, matka zachęcała mnie do jedzenia czosnku icebuli.Sąonewwielu kulturach ludowych uznanymi gwarantami dobrego zdrowia i długiego życia. Przez wiele lat też w to wierzyliśmy, choć nie było żadnych doniesień naukowych, które by to potwierdzały. W końcu jednak zidentyfikowano w cebuli dobroczynne składniki obniżające ciśnienie krwi i działające przeciwzakrzepowo.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>