Opryszczki letnie krowiankowate

Leczenie tego schorzenia może być niestety tylko objawowe i polega na ochronie skóry przed działaniem promieni słonecznych oraz na usuwaniu tworów brodawlcowa- tych i na leczeniu radiologicznym nowotworów złośliwych.

Opryszczki letnie krowiankowate (hydroa aestivalia vacciniiormia) pojawiają się w okresie pierwszych 3—5 lat życia, ukazując się później co roku w okresach większego nasłonecznienia. W miejscach odsłoniętych (nos, policzki, czoło, małżowiny uszne, grzbiety rąk) pojawiają się corocznie w miesiącach letnich drobne plamy rumieniowate, na których powstają pęcherzyki przemieniające się w krosty o pępkowato zapadłej części środkowej. Wykwity te zasychają w szarawe strupy, po których odpadnięciu pozostają trwałe blizny podobne do poospowych. W moczu chorych stwierdza się często porfiiynę, która zdaje się być ciałem uczulającym skórę na działanie promieni świetlnych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>