Najważniejszą rzeczą w postępowaniu z pierwszorazowym przypadkiem bólów krzyża jest wyeliminowanie zespołów chorobowych zagrażających trwałym inwalidztwem. A zatem, podobnie jak we wszystkich chorobach, tak i tutaj chodzi
szybkie rozpoznanie i podjęcie leczenia przyczynowego. W zespołach uciskowych rdzenia kręgowego (zespół ogona końskiego i stożka rdzeniowego oraz korzeni nerwowych) w grę może wchodzić np. szybkie leczenie operacyjne.
Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że rozpoznawanie tych niezwykle groźnych w następstwa zespołów jest możliwe już na podstawie rzetelnego i rozumnego badania klinicznego, na podstawie stwierdzenia:
– 1. Zespołu stożka rdzeniowego – zaburzenia czucia dookoła odbytu oraz zaburzenia czynności zwieraczy.
– 2. Zespołu ogona końskiego – zaburzenia zwieraczy, asymetryczne zaburzenia czucia w kilku polach korzeniowych, osłabienie (lub brak) odruchów skokowych
– 1 (lub) kolanowych, jak też niedowłady, najczęściej mm. strzałkowych, obustronne.
Wbrew powszechnemu mniemaniu najważniejszą rzeczą w pierwszorazowym czy też nawrotowym bólu krzyża jest całkowite unieruchomienie chorego w łóżku, nawet kosztem wykonywania badań dodatkowych (jeżeli naturalnie nic nie wskazuje na to, że opóźnienie tych badań stanowi czynnik zwiększonego ryzyka).
Leave a reply