Podstawowa zasada w onkologii

Podstawową zasadą w onkologii jest wczesne wykrycie choroby, co ma ogromne znaczenie dla skuteczności leczenia. Dlatego tak istotna jest znajomość objawów mogących nasuwać podejrzenie rozpoczynającego się procesu nowotworowego. Do takich objawów należą przede wszystkim powstałe w różnych okolicach ciała guzki i zgrubienia (np. guzki w gruczołach piersiowych lub utrzymujące się ponad cztery tygodnie powiększenie węzłów chłonnych albo powiększenie jądra). Powinniśmy też zwrócić uwagę na trudno gojące się owrzodzenia na skórze lub błonach śluzowych (np. w jamie ustnej). Podobnie pojawiająca się krew w moczu, kale, plwocinie (rdzawe smugi), krwawienia lub brunatne plamienia z dróg rodnych, zmiany znamion skórnych (zabarwienie, wielkość, świąd), uporczywy kaszel, chrypka lub trudności w połykaniu.

Objawy te, chociaż najczęściej związane są z innymi, łagodnymi chorobami, powinny nas skłonić do jak najszybszego zwrócenia się do lekarza, najlepiej onkologa, by wykluczyć nowotwór złośliwy i dać sobie szansę na ewentualne szybkie podjęcie właściwego leczenia. Ważne są też regularne badania. Badanie ginekologiczne z pobraniem wymazu cytologicznego co pół roku i samobadanie gruczołu piersiowego co miesiąc pozwoliłoby na wczesne wykrycie wielu zmian i uchroniło wiele kobiet przed niepotrzebnym cierpieniem. Każdy sam odpowiada za swoje zdrowie. Dodać należy, że wczesne leczenie jest nie tylko skuteczniejsze, ale też obciążone niższymi kosztami ekonomicznymi i społecznymi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>