POWIKŁANIA PO MIEJSCOWYM STOSOWANIU KORTYKOSTEROIDÓW – KONTYNUACJA

Nieprawidłowe stosowanie kortykosteroidów w przebiegu grzybicy, zarówno strzygącej, jak i międzypalcowej, powoduje głębsze wnikanie grzyba w naskórek, a także może zmieniać jego obraz morfologiczny. Opisano także przypadki świerzbu, w którym po stosowaniu kortykosteroidów doszło do uogólnienia zmian z obecnością dużych rozpadlin i stanów zapalnych. Przypuszcza się także, że obserwowane obecnie coraz częściej przerzuty nabłoniaka podstawnokomórkowego są związane ze stosowaniem miejscowym kortykosteroidów, podobnie jak zaostrzenia i nasilenie zmian zanikowych w przebiegu marskości sromu.

Niezależnie od powikłań w obrębie istniejących już zmian, zarówno ogólne, jak i miejscowe podawanie kortykosteroidów może powodować powstawanie nowych schorzeń. Do najczęściej obserwowanych należą: trądzik posteroidowy, plamice, rozszerzenie naczyń włosowatych (teleangiectasia), zaniki i rozstępy skórne [4], Mechanizm tych zjawisk jest związany z nieprawidłowym działaniem kortykosteroidów, a zwłaszcza ich pochodnych fluorowanych (Synalar, Flucinar), na mieszki włosowe, wydzielanie łoju oraz włókna łącznotkankowe skóry właściwej [2, 5j.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>