W nauczaniu napięć mięśni pcsturalnych obowiązuje zasada stopniowania trudności, toteż rozpoczyna się od pozycji najprostszych, najmniej skomplikowanych pod względem koordynacji. Taką pozycją .podstawową jest leżenie tyłem z kończynami dolnymi zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych oraz stopniowo leżenie bokiem, przodem, klęk podparty, klęk obunóż, jednonóż, pozycja stojąca.
W każdej z tych pozycji dodatkowym utrudnieniem jest zmiana położenia kończyn górnych i dolnych względem tułowia i, co za tym idzie, zmiana położenia środika ciężkości ciała.
Aktywizuje to jeszcze bardziej mięśnie posturalne w celu utrzymania równowagi. Napięcie mięśni powinno trwać 5-7 sekund, a po nim faza pełnego rozluźnienia z uwzględnieniem przeponowego toru oddychania. W trakcie wykonywania poszczególnych elementów zwraca się uwagę na zaangażowanie ćwiczącego i jego współdziałanie z terapeutą, którego stymulacja słowna ma istotne znaczenie podczas ćwiczeń.
Poprzez reedukacją nerwowo-mięśniową wyrabia się u ćwiczących odruch prawidłowej postawy i uzyskuje się lepszą koordynację ruchową.
Leave a reply