Rumień guzowaty

Rumień guzowaty (erythema nodosum) występuje również jako schorzenie zakaźne ostre, samoistne lub jako rumień guzowaty objawowy. Rumień guzowaty samoistny zdarza się najczęściej u dzieci starszych i osób młodych. Wśród bólów gośćcowych w stawach i mięśniach, dreszczy i podniesienia ciepłoty ciała pojawiają się na przedniej powierzchni podudzi i na grzbietach stóp twarde, głębokie, bolesne na ucisk guzy, nad którymi skóra jest sinoczerwono zabarwiona. Zależnie od liczby wysiewów wykwitów guzowatych schorzenie trwa od 2—6 tygodni, po czym guzy poczynają się wchłaniać. W każdym przypadku rumienia guzowatego u dzieci i u osób młodych należy przeprowadzić dokładne badanie całego ustroju w kierunku istnienia gruźlicy narządów wewnętrznych.

Rumień guzowaty objawowy zdarza się w przebiegu niektórych schorzeń zakaźnych przewlekłych, w grzybicach skóry oraz po podaniu sulfonamidów, surowic leczniczych i innych leków. Leczenie podobne jest do stosowanego w rumieniu wysiękowym wdelopostaciowym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>