Schorzenia ginekologiczne

Większe znaczenie rozpoznawcze ma stwierdzenie, czy bóle są stale, czy też okresowe lub powtarzające się od czasu do czasu. W chorobach przewlekłych narządów rodnych kobiety występowanie bólu po długim okresie spokoju jest zazwyczaj dowodem zaostrzenia się schorzenia. Celem wywiadów powinno być określenie, czy na występowanie bólów nie wpływa pozycja ciała, przyjmowanie pokarmów, oddawanie stolca lub moczu, miesiączka, stosunki płciowe, wysiłki fizyczne, uraz mechaniczny itd. Przyjmowanie pokarmów ma niewielki wpływ na pojawienie się bólów w schorzeniach ginekologicznych. Zaparcie stolca, a więc zaleganie kału w prostnicy jest natomiast przyczyną, która może wywołać dolegliwości w schorzeniach kobiecych narządów rodnych, a także potęgować je. Dzięki wielkiej wrażliwości narządów rodnych bolesne może być w tych przypadkach także oddawanie stolca, a to nie tylko ze względu na podrażnienie schorzałych części rodnych przez kurczące się jelita, ale i wskutek działania tłoczni brzusznej, która spychając trzewia ku dołowi uciska na te części i uraża je.

Pozycja, jaką przybiera chora, aby Wpłynąć na nasilenie bólów i ulżyć swoim cierpieniom, umożliwia czasami wyprowadzenie pewnych wniosków rozpoznawczych. Jest rzeczą powszechnie znaną, że bóle w brzuchu skłaniają do położenia się do łóżka, gdyż pozostawanie w pozycji stojącej, a tym bardziej chodzenie wzmaga cierpienia. Bóle kurczowe łatwiejsze są do zniesienia, kiedy kobieta siedzi ze zgiętymi nogami. Bóle towarzyszące procesom zapalnym w dole jamy brzusznej najmniej dają się we znaki, kiedy chora kładzie się na plecach itd.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>