Świerzbiączka letnia

Leczenie polega na ochronie skóry przed działaniem światła (krem z dodatkiem taniny) oraz na podawaniu amidu kwasu nikotynowego lub syntetycznych środków przeciwmalarycznych (atebryna, resochina itp.).

Świerzbiączka letnia (prurigo aestivalis) rozpoczyna się również we wczesnym dzieciństwie i nawraca rokrocznie w miesiącach letnich w ciągu długich lat życia. Zmiany chorobowe są silnie swędzące i występują głównie na twarzy. Składają się one z drobnych czerwonych grudek i wykwitów pokrzywkowatych. Z powodu drapania powstają zawsze wtórne zmiany wypryskowate, a skóra ulega zgrubieniu.

Leczenie polega na tych samych zasadach, jakie podano dla leczenia opryszczek krowianlcowatych.

Rumień

Rumień, wysiękowy wielopostaciowy (erythema exsu-dativum muliiiorme) jest schorzeniem ostrym występującym przeważnie u dzieci starszych i u osób młodych, wśród ogólnego osłabienia, bólów

Rzadką odmianą rumienia wysiękowego wielopostaciowego, która . przebiega z bardzo silnie wyrażonymi objawami w błonach śluzowych jamy ustnej, spojówek i narządów płciowych oraz z ciężkimi objawami ogólnymi, jest tzw. zespół objawów Stevens-Johnsona.

Rumień wysiękowy wielopostaciowy występuje jako schorzenie samoistne, w którym rolę wywołującą odgrywają czynniki zakaźne, oraz jako rumień objawowy zdarzający się w przebiegu rozmaitych schorzeń zakaźnych przewlekłych lub w stanach zatrucia i samozatrucia o podłożu uczuleniowym. Tak np. rumień wielopostaciowy pojawić się może również po pewnych lekach, szczepionkach i surowicach leczniczych, a nawet po spożyciu pewnych pokarmów.

Leczenie polega na zaleceniu leżenia w łóżku i na podawaniu przetworów salicylowych, chininy lub antybiotyków. W zespole objawów Stevens-Johnsona należy obok tego zastosować kortykoterapię. Miejscowo stosuje się okłady oraz łagodne kremy i maści.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>