Świerzbiączka przewlekła pospolita rozsiana

Świerzbiączka przewlekła pospolita rozsiana (neurodermitis disseminata) może trwać od wczesnego dzieciństwa i wówczas rozwija się albo z dziecięcego wyprysku (p. str. 545), albo z przewlekłej świerzbiączki typu Hebry (p. wyżej) lub też pojawia się dopiero w okresie pokwita- nia przed lub po 2-0 roku życia. W tej postaci świerzbiączki przewlekłej bywają zajęte znaczne przestrzenie tułowia i kończyn, a nierzadko i skóra twarzy, szyi, głowy owłosionej, zgięć łokciowych i podkolano- wych oraz fałdów skóry. Zmiany chorobowe w postaci rozsianych lub skupionych twardych, często rozdrapanych grudek, nierzadko z objawami wtórnego zakażenia ropnego, występują w największym nasileniu w zgięciach łokciowych i podkolanowych, co jest bardzo znamienne dla tego schorzenia. Wykwity chorobowe dotkliwie swędzą i utrzymują się często z okresowymi zwolnieniami i nawrotami do późnej starości. Chorzy są bardzo wrażliwi na działanie alergenów otoczenia oraz na pewne składniki pokarmów i leków, często cierpią na dychawicę oskrzelową i są wrażliwi na wtórne zakażenia ropne oraz na zakażenia wirusowe z grupy opryszczki pospolitej i krowianki. Istnieje u nich również wielka wrażliwość i chwiejność uczuciowa.

Leczenie tego ciężkiego i nie tak rzadkiego schorzenia jest trudne i podobne do zalecanego w innych świerzbiączkach (p. wyżej), a poza tym dobry wpływ wywiera często zmiana klimatu (pobyt w górach lub nad morzem) i warunków środowiska.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>