Uśpienie eterowe i jego zastosowanie

Do tego ro-dzaju środków przede wszystkim należy morfina, która zresztą jak wszystkie środki narkotyczne wraz z zmniejszaniem odczuwania bólu obniża wydajność skurczu mięśniówki, przy czym i odruchowa pobudliwość macicy jest osłabiona.Natomiast morfina zastosowana umiejętnie w odpowiednim okresie i w małych dawkach może okazać się dobrym środkiem nabólowyni. Należy przy tym pamiętać, że łożysko jest dla niej przepuszczalne, przenika więc ona do krwi płodu, który jest bardzo wrażliwy na środki odurzające z grupy makowca i może spowodować jego zamartwicę i śmierć.

Uśpienie ogólne za pomocą eteru, czy też chlorku etylu, niektórzy autorzy polecają stosować przy wszelkich zabiegach operacyjnych, dla oszczędzenia bólu rodzącej, co bardzo ułatwia ich wykonanie. Wrażliwość rodzących na uśpienie wziewne jest bardzo duża, tak, iż zasypiają one dosłownie już po kilku kroplach. Dość szerokie zastosowanie ma uśpienie eterowe w chwili najbardziej bolesnego przerzynania się główki przez szparę sromową, a więc w okresie tzw. bólów rozdzierających. Jest to uśpienie „a la ieine“. Mała ilość chlorku etylu, czy też eteru podana w chwili, kiedy główka stoi największym obwodem w szparze sromowej, nie opóźnia jego wytoczenia, nie grozi życiu dziecka, natomiast zmęczonej rodzącej zaoszczędza dużo bólu. To krótkie uśpienie wpływa dodatnio na niepamięć wsteczną doznanych bólów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>