Wargi sromowe większe

Wargi sromowe większe są to dwa podłużne, owłosione fałdy skórne, stanowiące odpowiednik moszny, ciągnące się od wzgórka łonowego w kierunku odbytu. Ograniczają one szparę sromu posiadającą długość około 8 cm.

Budowa powierzchni zewnętrznej warg sromowych większych jest taka sama jak skóry zawiera włosy z gruczołami łojowymi i gruczoły potowe. Ponadto zawiera gruczoły okolicy płciowej wydzielające specyficzny zapach, zwłaszcza w czasie podniecenia seksualnego. Gruczoły występują również w skórze pozostałych narządów płciowych zewnętrznych. Powierzchnia wewnętrzna nie posiada włosów.

Według Mastersa i Johnson (1966) wargi sromowe większe zakrywające i chroniące leżące pod nimi narządy (wargi sromowe mniejsze, ujście pochwy i ujście cewki moczowej) reagują różnie u nieródki i wielo- ródki.

U nieródki, w miarę narastania napięcia seksualnego dochodzi do ich wygładzenia oraz przednio-bocznego uniesienia w stosunku do ujścia pochwy. Jest to spowodowane ich przekrwieniem oraz wytwarzającą się a platformą orgazmu (przekrwienie warg sromowych mniejszych i 1/3 zewnętrznej części pochwy), która je rozsuwa. Być może, iż jest to „nie kontrolowaną neurofizjologiczną próbą usunięcia jakiejkolwiek przeszkody” dla mającego nastąpić spółkowania, W fazie odprężenia, po orgazmie kobiety, wargi sromowe większe szybko wracają do pozycji wyjściowej. Jeśli kobieta nie przeżyła orgazmu, a w dodatku długo utrzymywało się silne podniecenie seksualne charakterystyczne dla fazy plateau, wargi sromowe większe bywają nie tylko silnie i boleśnie przekrwione, ale nawet obrzęknięte może się to utrzymywać nawet przez kilka godzin po zaprzestaniu stymulacji seksualnej.

U wieloródki zmiany zachodzące w wargach sromowych większych zależą między innymi od ich żylakowatości. Ulegają one nabrzmieniu wskutek przekrwienia żylnego oraz zwisają w postaci osłony ujścia pochwy. Średnica ich może się zwiększać 2 – 3-krotnie, zwłaszcza przy długotrwałym, silnym podnieceniu seksualnym. Szybkość ustępowania przekrwienia również zależy od przeżycia (lub braku) orgazmu u kobiety.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>