Wrodzonego uczulenie

Zmiany powstające pod wpływem wrodzonego uczulenia skóry na promienie świetlne zdarzają się rzadko, ale posiadają ważne znaczenie, gdyż rozpoczynają się w wieku wczesnego dzieciństwa. Należą do nich:

Skóra pergaminowa barwnikowa (xeiodeima pigmentosum) jest wadliwością wrodzoną, pojawiającą się w 1—2 roku życia, polegającą na wrodzonej nadwrażliwości uczuleniowej na światło, pod którego wpływem powstają w skórze odsłoniętej takie zmiany bliznowato-zanikowe, jakie spostrzega się w przewlekłych uszkodzeniach skóry promieniami X. Zmiany chorobowe powstają w skórze odsłoniętej (twarz, szyja, ręce), a powstający bliznowaty zanik skóry doprowadza z czasem do zniekształceń ust, powiek, nosa i małżowin uszu. Na tle takich pstrych zmian (plamy barwnikowe, rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych, objawy zaniku skóry) pojawiają się po kilku latach twory brodawkowate przemieniające się w złośliwe nowotwory (najczęściej raki), przerzucające się nierzadko do narządów wewnętrznych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>