ZAPALENIE RZEŻĄCZKOWE TRZONU MAGICY

Zajęcie trzonu macicy przez rzeżączkę jest następstwem szerzenia się jej per continuitatem z szyjki macicznej. Proces chorobowy zajmuje w pierwszym rzędzie błonę śluzową, ale dwoinki Neissera przenikają również w głąb utkania mięśriówki, a czasami mogą nawet zajmować całą grubość ściany macicznej. Nie zawsze zapalenie szyjki macicznej musi przenieść się do wnętrza trzonu macicy, z powodu jednak otwarcia kanału szyjki podczas miesiączki zakażenie rzeżączkowe trzonu jest zjawiskiem bardzo często spotykanym w przebiegu rzeżączki umiejscowionej w dolnych odcinkach przewodu płciowego.”

Należy wnosić, że rzeżączka trzonu jest sprawą przejściową i że (w przeciwieństwie do zapaleń szyjki macicznej, które bardzo często przechodzą w stan przewlekły) wykazanie dwoinek Neissera w trzonie macicy po ustąpieniu ostrych objawów schorzenia należy do wyjątkowych przypadków. Bardzo często jednak powstają nawroty zakażenia śluzówki trzonu, jeśli utrzymuje się nadal zakażenie trąbek, W tych przypadkach błona śluzowa trzonu macicy ulega przerostowi. W miejscu nabłonka słupkowego pojawia się często nabłonek płaski. Zmiany te nie są jednak charakterystyczne dla procesu rzeżączkowego, gdyż trafiają się także i w innych zapaleniach.

Jeśli zakażenie rzeżączkowe zajmie mięśniówkę trzonu, cała macica staje się większa. Kobiety skarżą się w stadium ostrym na uczucie ciężkości i na pofcole- wanie w krzyżu. Badanie i obmacywanie macicy przyprawia © ból. Ciepłota ciała jest podwyższona.

Objawy chorobowe ustępują jednak bardzo prędko. Już po upływie kilku dni bolesność staje się mniejsza, pacjentka czuje się ogólnie lepiej i zabiera się do codziennych zajęć. Upławy z macicy utrzymują się jednak nadal, jakkolwiek wydzielina staje się bardziej skąpa i nie ma już charakteru ropnego. Stan taki ogranicza się powoli do szyjki macicznej i przechodzi tu w proces przewlekły. Jako pozostałość istniejącego jeszcze stanu przewlekłego pozostaje zaczerwienienie dokoła ujścia zewnętrznego kanału szyjki. Rzecz prosta, że mogą występować, jeszcze zaostrzenia procesu zapalnego, zwłaszcza po miesiączce, po skrobaniu macicy itd. Wydzielina szyjki staje się wówczas znowu ropna i obfitsza, pojawia się z powrotem bolesność.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>