Zapobieganie skutkom działania niskich temperatur

A oto kilka rad praktycznych, jak zawczasu chronić się przed skutkami działa-nia niskich temperatur. Przede wszystkim trzeba się na zimno odpowiednio ubrać. Każdy wie, że „w ciepłe rzeczy”, ale zastanówmy się, co to znaczy. Ubranie chroniące przed chłodem ma zapewniać odpowiednią izolacj ę, aby zatrzymywać ciepło, ale j edno- cześnie musi umożliwiać parowanie potu (bo ani skóra, ani odzież nie mogą być wilgotne). Nie wkładaj zatem grubego, ciasnego okrycia zewnętrznego, lecz kilka warstw luźnych, lżejszych ubrań, gdyż zapewnią zarówno izolację, jak i parowanie. Uwięzione między poszczególnymi warstwami powietrze pomaga utrzymać na stałym poziomie ciepłotę ciała i pozwala na wentylacj ę. Oto kilka PRZYKAZAŃ: i) Zakładaj nie jjedwabną, lecz cieplejszą bieliznę z włókna naturalnego, a jeśli z syntetycznego to polipropylenu.

2) Zależnie od temperatury wkładaj jedną, dwie lub trzy warstwy ubrania pod okrycie wierzchnie – z wełny lub tkaniny polipropylenowej. 3) Unikaj nieprzemakalnych kurtek i płaszczy, gdyż nie pozwalają na odparowanie potu, a ciało wydziela go nie tylko w wysokich temperaturach. Na zimno i wiatr dobre są okrycia wodoodporne, chroniące przed przewianiem.

4) Jeśli jesteś zwolennikiem „puchówek”, wiedz, że puch syntetyczny jest lepszy niż naturalny – kaczy lub gęsi – który zatrzymuje wilgoć. 5) Nie chodź z gołą głową (czy masz bujną czuprynę, czy jesteś łysy), bo przez każdą odkrytą część ciała traci się więcej ciepła, niż myślisz. 6) Rękawice z jednym palcem są lepsze niż z pięcioma, gdyż palce mogą się w nich nawzajem ogrzewać. Pod spód włóż cienkie, bawełniane pięciopalcowe rękawiczki, jeżeli musisz wykonywać rękami precyzyjne ruchy, jak np. Jack przy zakładaniu łańcuchów na koła.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>