Zmiany chorobowe po wybryskach

Zmiany chorobowe pojawiają się najpierw na policzkach w postaci rumienia, na którym powstają pęcherzyki, które wkrótce pękają lub bywają rozdrapywane i odsłaniają się nadżerki wydzielające ciecz surowiczą z domieszką krwi i zasychającą w strupy. Z powodu dotkliwego swędzenia tych miejsc i drapania dołącza się bardzo często wtórne zakażenie ropne potęgujące stan zapalny skóry, która staje się obrzękła i pokrywa się liszajcowatymi strupami a niekiedy krostami.

Zmiany chorobowe rozprzestrzeniają się często z tego pierwotnego umiejscowienia na policzkach na szyję, kończyny a nawet na tułów. Wysiewają się one w tych miejscach rzutowo, wykazują okresy remisji i pogorszeń, dotkliwie swędzą. W zależności od nasilenia objawów zapalnych w skórze wyróżnia się ostre, podostre i przewlekłe postacie wyprysku dziecięcego.

W przebiegu wyprysku dziecięcego mogą wystąpić niekiedy takie powikłania, jak zakażenie zmian chorobowych wirusem opryszczki pospolitej lub krowianki, a nawet błonicą (dzieci chorujące na wyprysk nie powinno się szczepić przeciw ospie i należy je strzec przed zetknięciem się z dziećmi szczepionymi).

Niekiedy wyprysk dziecięcy kojarzy się równocześnie ze skazą łojotokową i wówczas obok opisanych zmian wypryskowych istnieją również ciemieniucha (crusta sebacea) na głowie owłosionej, oraz zmiany łojotokowo-wy- pryskowate, rumieniowo-złuszczające się w fałdach zausznych, na czole i skroniach, na po-wiekach, na tułowiu i kończynach, a w fałdach skóry przebiegających w postaci wyprzenia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>